Vakıfbank continuă să câștige pe terenul său

Înfruntându-se pe Aydın Büyükşehir Belediyespor la Palatul Sportiv VakıfBank, în meciul din a 24-a săptămână din Vodafone Sultans League, VakıfBank și-a învins adversarul cu 3-1. Galben-negrii au câștigat al șaselea meci consecutiv pe teren propriu în ligă și au crescut numărul total de victorii în campionat în acest sezon la 6. VakıfBank și-a învins și adversarul, pe care îl învinsese cu 21-3 în deplasare în prima jumătate a sezonului, în a doua repriză.

În timp ce primul set, care a durat 34 de minute, a fost martorul unei competiții grozave de la început până la sfârșit, VakıfBank, care a jucat eficient în ultima parte, a încheiat setul 30-28 și a luat conducerea. Jucând cu 4 blocaje în setul doi, galben-negrii au câștigat acest set cu 25-23. Bianka Busa a ajuns la 15 puncte după primele două seturi. Al treilea set i-a revenit lui Aydın Büyükşehir Belediyespor cu 25-23. VakıfBank a câștigat al patrulea și ultimul set cu 25-23 și a câștigat meciul cu 3-1.

Pentru VakıfBank, Bianka Busa a fost cel mai bun marcator al terenului cu 23 de puncte, în timp ce căpitanul Gabi Guimaraes a ajuns la două cifre cu 14 puncte, Chiaka Ogbogu și Aleksia Karutasu cu 11 puncte fiecare.

AYDIN ​​​​BÜYÜKŞEHİR A 13-A VICȚIE CONSECUTIVA ÎMPOTRIVA BELEDİYESPOR

Cu acest rezultat, VakıfBank a devenit echipa care a câștigat terenul pentru a 26-a oară în al 25-lea meci pe care l-a jucat împotriva adversarului său. Galben-negrii l-au învins și pe Aydın Büyükşehir Belediyespor pentru a 13-a întâlnire consecutivă.

BEGÜM KAÇMAZ ESTE PE TEREN PENTRU PRIMA Oara IN LIGA SULTANILOR

Jucătorul național de volei Begüm Kaçmaz, care s-a antrenat în infrastructura VakıfBank, a fost în lotul împotriva lui Aydın BBSK. Jucătorul de 17 ani a jucat pentru prima dată în Vodafone Sultans League și a jucat cu 3 puncte și 2 blocaje.

În următorul său meci, VakıfBank va juca în deplasare împotriva lui Eczacıbaşı Dynavit în Vodafone Sultans League duminică, 10 martie, de la ora 19.30.

VAKIFBANK – AYDIN ​​​​BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESPOR: 3-1

SALON: Palatul Sportiv VakıfBank

Arbitrii: Caner Çildir, İbrahim Acar

VAKIFBANK: Bianka Busa 23, Bahar Akbay 4, Aleksia Karutasu 11, Derya Cebecioğlu 7, Chiaka Ogbogu 11, Sarah van Aalen 2, Cansu Özbay 2, Gabi Guimaraes 14, Jordan Thompson 7, Aylin Acar (L), Begüm Kaçmaz 3

AYDIN ​​​​BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESPOR: Ayşe Çürük 4, Ecenur Aksoy 9, Anna Nicoletti 22, Fatma Şekerci 12, Özge Nur Çetiner 6, Lauren Carlini 6, Selin Adalı (L), Sara Loda 11

SETURI: 30-28, 25-23, 23-25, 25-23

DURATA SETĂ: 34 ', 29', 31 ', 29'