Câștigătorii celui mai rapid maraton din Turcia au fost anunțați... Primul loc este Kenya și Etiopia...

Maratonul „Cel mai rapid maraton al Turciei” Izmir Avek, organizat pentru a cincea oară în acest an de Municipalitatea Metropolitană Izmir, a fost desfășurat cu participarea a 5 mii 600 de sportivi.

Sportivi din 38 de țări diferite au participat la World Athletics Label Marathon Izmir Avek la categoria International Road Races. Anul acesta, Sidrex, İzmirli, SPX, Kula Doğal Mineral Water și Thera Vita au susținut maratonul, care a fost sponsorizat de Avek Automotive. A fost scena imaginilor colorate înainte și după cursă. Concurenții purtând kimono, însoțitorii de la standuri și locuitorii din Izmir de toate vârstele au transformat Kültürpark într-o revoltă de culori. Emoția cursei și bucuria muzicii și a dansului au oferit ore minunate tuturor participanților.

LOCUL I PENTRU KENYA ȘI ETIOPIA

În cursa de 38 de kilometri, la care au participat 600 de atleți de elită din 42 de țări, kenyanul Vitalis Kibiwot a ocupat primul loc la categoria masculină cu un timp de 02.11.08, etiopianul Sendeku Alelgn a venit pe locul al doilea cu 02.13.42, iar kenyanul Silas Kurui a treia cu 02.13.47. Via Bulevardul Mustafa Kemal Karşıyaka Vântul puternic care a început pe litoral dimineața a împiedicat viteza concurenților și doborârea recordului pe pistă. Etiopiana Aamelmal Tagel a câștigat cursa feminină în cursa de 42 de kilometri cu un timp de 02.37.26. Din nou, etiopianul Bekelech Bedada s-a clasat pe locul al doilea cu 02.42.10, iar japonezul Suguru Oktabe a ajuns pe locul al treilea cu 02.43.16.

Primul start al zilei a fost dat la ora 07.00 dimineața la categoria 10 kilometri. Aproximativ cinci mii de sportivi au început la ora 07.00:42 în fața vechii clădiri İZFAŞ din Kültarpark. Alergătorii s-au întors de la stația de tramvai Köprü de pe bulevardul Mustafa Kemal Sahil și au încheiat cursa pe banda vizavi de clădirea İZFAŞ. Startul alergării de 08.00 de kilometri a fost dat la ora XNUMX:XNUMX din același punct. Sportivi, prin Alsancak KarşıyakaA întins mâna și s-a întors înainte de a ajunge la debarcaderul Bostanlı. Sportivii au ajuns la İnciraltı pe aceeași pistă, de data aceasta pe bulevardul Mustafa Kemal Sahil, și s-au întors de la Marina İzmir și au finalizat cursa la punctul de plecare.

Startul ambelor curse a fost început de secretarul general al Municipiului Metropolitan Izmir, Ertuğrul Tugay, șeful Departamentului pentru Tineret și Sport al Municipiului Metropolitan Izmir Hakan Orhunbilge, directorul provincial pentru tineret și sport din Izmir, Murat Eskici, președintele clubului sportiv al Municipiului Metropolitan Izmir, Hüseyin Egeli, și antrenorii celebri Ersun Yanal. iar Hüseyin a dat-o împreună. Bengisu Avcı, prima și singura turcoaică din lume care a trecut patru din cele șapte canale din Ocean Sevens, înotătoarea din Izmir, i-a luat locul la start cu Sidrex Running Team.

SUNT ANUNȚI CÂȘTIGĂTORII CURSEEI DE 10 KILOMETRI

În cursa de 10 kilometri, ordinea la bărbați a fost Mohammad Hosein Tayebi, Ahmet Civci și Bedri Șimşek, în timp ce la femei și turcoaice, Tuğçe Karakaya, Natalia Kahraman și Özlem Işık au completat cursa cu această ordine. 10 kilometri Osman Erkam Şafak pentru bărbaţi 35-39 ani, Natalia Kahraman pentru femei, Tahsin Ersin Kurşunoğlu pentru bărbaţi 40-44 ani, Negin Ayromloo pentru femei, Ahmet Bayram pentru bărbaţi 45-49 ani, Yasemin Karasu Dönmez pentru femei, Oktay pentru femei bărbați 50-54 ani, Oktay Ertunç pentru femei Leyla Erbay, Ayhan Duymuș pentru bărbați 55-59, Gülşen Sönmez pentru femei, Abdullah Ertekin pentru bărbați 60-64, Raziye Arabacı pentru femei, Hanis Breuninger pentru bărbați 65-69. , Fatma Musal pentru femei, Mehmet Yavuz Vural pentru femei de 70-74 de ani, Aysel pentru femei Ertuğ, İsmail Yörükoğlu la categoria bărbați de 75-79 de ani și Türkay Atalay la categoria feminină.

La ceremonia de premiere desfășurată în Kültürpark, câștigătorii cursei de 10 kilometri au fost înmânați cu premiile de către Grupul CHP al Consiliului Municipal Municipal Izmir. Sözcüși viceprimarul Municipiului Karabağlar Elvin Sönmez Güler, Șeful Departamentului pentru Tineret și Sport al Municipiului Metropolitan Izmir Hakan Orhunbilge, Direcția Provincială pentru Tineret și Sport Izmir, Directorul Filialei Activități Sportive, Enver Yılmaz, Președintele Fundației Ersun Yanal, Ersun Yanal, Directorul General Avek Automotive Management, Derya Uluğ.

Grupul CHP Consiliului Metropolitan Municipal Izmir SözcüÎn timp ce Elvin Sönmez Güler a înmânat premiile câștigătorilor, primarul municipiului metropolitan Izmir, Dr. Afirmând că Cemil Tugay și-a adus salutările, „Președintele nostru a mulțumit fiecăruia dintre voi pentru participare. „Felicităm din toată inima toți sportivii noștri și vă felicit din nou pentru participare și puterea voastră”, a spus el.