Performanță de succes de la Ișık și Bayram la Maratonul İzmir

Maratonul „Cel mai rapid maraton al Turciei” Izmir Avek, organizat de Municipalitatea Metropolitană Izmir pentru a 5-a oară în acest an, a fost desfășurat cu participarea a 5 mii 600 de sportivi. Sportivi din 38 de țări diferite au participat la World Athletics Label Marathon Izmir Avek la categoria International Road Races. În cursa de 600 de kilometri, la care au participat 42 de sportivi de elită, kenyenul Vitalis Kibiwot a ocupat primul loc la categoria masculină cu un timp de 02.11.08. Etiopianul Sendeku Alelgn s-a clasat pe locul al doilea cu 02.13.42, iar kenyanul Silas Kurui a ajuns pe locul al treilea cu 02.13.47. Etiopiana Aamelmal Tagel a câștigat cursa feminină în cursa de 42 de kilometri cu un timp de 02.37.26. Din nou, etiopianul Bekelech Bedada s-a clasat pe locul al doilea cu 02.42.10, iar japonezul Suguru Oktabe a ajuns pe locul al treilea cu 02.43.16.

5 MIE 600 DE ATLETI AU ALERGAT

Primul start al zilei a fost dat la ora 07.00 dimineața la categoria 10 kilometri. Sportivii, care au început să alerge la ora 07.00 în fața vechii clădiri İZFAŞ din Kültürpark, s-au întors de la stația de tramvai Köprü de pe bulevardul Mustafa Kemal Sahil și au finalizat cursa pe banda opusă clădirii İZFAŞ. Özlem Işık de la Manisa Büyükşehir Belediyespor a finalizat cursul în 40 de minute şi a ajuns pe locul al treilea după Tuğçe Karakaya şi Natalia Kahraman. Ahmet Bayram a câștigat primul loc la categoria masculină de 35-45 de ani cu traseul pe care a parcurs-o în 49 de minute și s-a clasat pe locul șase în clasamentul general.