Premiile au fost acordate sportivilor care s-au clasat la Maraton Izmir

La Maratonul Izmir Avek, organizat pentru a cincea oară în acest an de Municipiul Metropolitan Izmir, au fost acordate premii sportivilor care au concurat în cursa de 42 de kilometri și s-au clasat pe primul loc.

Maratonul „Cel mai rapid maraton al Turciei” Izmir Avek, organizat pentru a cincea oară în acest an de Municipalitatea Metropolitană Izmir, a fost desfășurat cu participarea a 38 de sportivi de elită din 600 de țări. Ceremonia de premiere a cursei de 42 de kilometri a avut loc în Kültürpark. La categoria masculină, pe primul loc a ocupat Kenyanul Vitalis Kibiwot cu un timp de 2 ore, 11 minute și 8 secunde, în timp ce etiopianul Sendeku Alelgn s-a clasat pe locul întâi cu un timp de 2 ore, 13 minute și 42 de secunde, iar kenyanul Silas Kurui a ocupat al treilea. loc cu un timp de 2 ore, 13 minute și 47 de secunde. Etiopiana Aamelmal Tagel a câștigat cursa feminină în cursa de 42 de kilometri cu un timp de 2 ore, 37 de minute și 26 de secunde. Etiopianul Bekelech Bedada s-a clasat pe locul al doilea cu 2 ore 42 minute și 10 secunde, iar japonezul Suguru Oktabe a ajuns pe locul al treilea cu 2 ore 43 minute și 16 secunde.

Premiul total de 42 de mii de dolari în 42K

La categoriile 42K Marathon Izmir Avek 2024 general masculin și general feminin, primul câștigător a primit 10 mii de dolari, al doilea 5 mii de dolari, al treilea 3 mii de dolari, al patrulea 2 mii de dolari și al cincilea 42 de dolari. Câștigătorii categoriei XNUMXK au primit premiile de către primarul municipiului metropolitan Izmir, Dr. Grupul CHP al Consiliului Municipal Mitropolitan Izmir în numele lui Cemil Tugay Sözcüsü și Karabağlar Viceprimarul Elvin Sönmez Güler, İzmir Metropolitan Municipality Secretar general adjunct Ertuğrul Tugay, İzmir Metropolitan Municipality Tineret și Servicii sportive Șeful Departamentului Hakan Orhunbilge, İzmir Metropolitan Municipality Sports Club Președintele Hüseyin Egeli, Ege Şehir A.Ş. Directori Ersan Odaman, directorul general al AVEK Automotive, Derya Uluğ, și Aras Kaynarca, membru al Consiliului municipal al municipiului Izmir.

Premiul total pentru 42 de mii de turci femei și bărbați este de 100 mii TL

La 42 femei turce și bărbați turci, primul loc a fost acordat cu 14 mii TL, al doilea 12 mii TL, al treilea 10 mii TL, al patrulea 8 mii TL și al cincilea 6 mii TL Ceremonia de concurs, unde un total de 50 mii TL a fost acordat la ambele categorii, a fost animat cu spectacole de dans si concerte. La categoria 42K Turcia masculin, primul loc a fost Hakan Turan (2 ore 51 minute 3 secunde), al doilea Serdar Sezer (2 ore 51 minute 6 secunde) și al treilea Erkan Bacak (2 ore 52 minute 5 secunde). La categoria 42K feminin, Tuğba Türkgülü a câștigat primul loc (3 ore 52 minute 21 secunde), Selin Çimrin a ocupat locul doi (4 ore 2 minute 22 secunde) iar Pınar Doğan a ocupat locul trei (4 ore 19 minute 53 secunde) .

Cursa a început la ora 08.00

Startul cursei de 42 de kilometri a fost dat la ora 08.00 în fața clădirii Şair Eşref Bulvarı Kültürpark Old İZFAŞ. Sportivi, prin Alsancak KarşıyakaA întins mâna și s-a întors înainte de a ajunge la debarcaderul Bostanlı. Sportivii au ajuns la İnciraltı pe aceeași pistă, de data aceasta pe bulevardul Mustafa Kemal Sahil, și s-au întors de la Marina İzmir și au finalizat cursa la punctul de plecare. Anul acesta, în cadrul Maratonului Izmir, s-a desfășurat alergarea de 10 kilometri cu participarea a 5 mii de sportivi, iar câștigătorii au fost premiați.