Realizările sportive au fost încununate cu premii la Bursa Nilüfer

Al 22-lea Festival Internațional de Sport Nilüfer, organizat de Municipiul Nilüfer, continuă cu meciuri desfășurate în prietenie și frățietate.

La festival, unde s-au desfășurat competiții în 24 de ramuri diferite, de data aceasta a fost entuziasm la handbal și tenis de masă, după volei. În total, 11 echipe au concurat pentru campionat la categoriile juniori și vedete în meciurile de handbal disputate la Facilitățile sportive Üçevler. În meciurile disputate pe parcursul a două reprize de 10 minute pentru juniori și 12 minute pentru vedete, echipele au evoluat la fel de bine ca profesioniștii.

La categoria fetițe, echipa Osmangazi Çamlıca A a fost pe primul loc, în timp ce echipa Osmangazi Çamlıca B a ocupat locul doi. În ramura de handbal, unde Școlile Private Osmangazi s-au clasat pe locul al treilea, Școlile de Algebra s-au calificat și pe locul patru. La categoria băieți, în care echipa A școlii primare Treasuredaroğlu Özkan a fost campioană, echipa A școlii primare Ali Karası s-a clasat pe locul al doilea, echipa privată Osmangazi Çamlıca A s-a clasat pe locul al treilea, iar echipa B s-a clasat pe locul patru. La categoria de handbal masculin vedetă, echipa A a Școlii Gimnaziale Vahide Aktuğ a fost pe primul loc, iar echipa B a aceleiași școli a fost pe locul doi. Școala Gimnazială Ali Durmaz s-a clasat și pe locul al treilea la categoria băieți vedete.

Una dintre cele mai populare ramuri ale festivalului sportiv a fost tenisul de masă. Concursurile de tenis de masă, la care au participat în total 12 de echipe, 48 fete și 60 de băieți, la categoria tineret, au fost, de asemenea, martorii unei competiții deosebite.

Jucând meciuri de simplu și dublu, echipele s-au luptat pentru a-și elimina adversarii și a ajunge în finală. La finalul meciurilor în care regulamentul Federației a fost valabil și s-a jucat peste 11 puncte, Liceul Ertuğrul Seyhan Anatolian a devenit campioană la categoria tinere fete, în timp ce Liceul Private 3 Mart Azizoğlu s-a clasat pe locul doi. Asociația Exportatorilor de Automobile MTAL și Liceul de Arte Frumoase Zeki Müren au fost echipele care au împărțit locul trei. Echipele câștigătoare și-au primit trofeele și medaliile.