Tofaş şi-a pierdut biletul la Final Four

În al treilea și ultimul meci din seria de sferturi de finală FIBA ​​​​Basketball Champions League (BCL), TOFAȘ a fost oaspetele echipei Spaniei Lenovo Tenerife. Blue Greens au început meciul disputat pe Santiago Martin Arena cu Cassius Winston, Marcus Denmon, Caleb Homesley, JJ O'Brien și Austin Wiley și au marcat primele puncte cu Austin Wiley. Echipa Bursa a pus capăt seriei Lenovo Tenerife, care a avut o serie de 17-0 cu puncte consecutive și a făcut scorul 7-21 în minutul 4, cu coșul lui JJ O'Brien, și a încheiat prima perioadă după punctele lui Cassius Winston și Ege Demir a închis în spate 26-11.

În timp ce echipa gazdă a mărit diferența la 21 (32-11) la începutul perioadei a doua, echipa de baschet TOFAȘ, care a făcut 3 triple consecutive de la Caleb Homesley, Omar Prewitt și Zeljko Sakic, a redus diferența la 13 în clasament. Minutul 12: 32-20. Formația Albaștri-Verde a răspuns la punctele adversarei cu Caleb Homesley, Cassius Winston și Marcus Denmon după tripul lui Tolga Geçim, iar când nu au putut împiedica punctele lui Lenovo Tenerife din ultimul episod, au intrat în vestiar cu 47-31.

Începând a treia perioadă cu dunk-ul lui Austin Wiley, Echipa de baschet TOFAŞ nu a putut împiedica decalajul să se mărească. În timp ce Lenovo Tenerife a mărit diferența la 26 (28-63) în minutul 35, gazdele au intrat în ultimul sfert cu un avantaj de 65-41 după punctele lui Zeljko Sakic, Marcus Denmon și Ege Demir. TOFAŞ, care a avut o zi proastă din punct de vedere al performanţei ofensive, nu a putut împiedica ca diferenţa să se mărească după lovituri ratate, şi a pierdut şansa în Final Four pierzând cu 78-55 pe teren.

Ege Demir a marcat 11 puncte pentru TOFAŞ, în deplasare la Lenovo Tenerife; Marcus Denmon și Cassius Winston au jucat cu 7 puncte.