Kibiwot și Tagel sunt campioni la Marathon Izmir

Maratonul „Cel mai rapid din Turcia” Izmir Avek, organizat pentru a cincea oară în acest an de Municipalitatea Metropolitană din Izmir, a fost desfășurat cu participarea a 38 de sportivi distinși din 600 de țări cursa masculină, Kenyanul Vitalis Kibiwot a avut un timp de 42 ore, 2 minute și 11 secunde, etiopianul Sendeku Alelgn a ajuns pe locul al doilea cu 8 ore și 2 minute și 13 de secunde, iar etiopianul Silas Kurui a luat 42 ore și 2 minute și 13 de secunde primul loc în cursa feminină cu 47 ore 42 minute 2 secunde în cursa de 37 de kilometri Etiopianul Bekelech Bedada A ajuns pe locul al doilea cu 26 ore, 2 minute și 42 secunde, iar japoneza Suguru Oktabe a ajuns pe locul trei cu 10 ore, 2 minute și 43. secunde.

Premiul total de 42 de mii de dolari în 42K
La 42K Marathon Izmir Avek 2024 general masculin și general feminin, primul câștigător a primit 10 mii de dolari, al doilea 5 mii de dolari, al treilea 3 mii de dolari, al patrulea 2 mii de dolari și al cincilea câștigător 42 de dolari cursa XNUMXK a primit premiile de către primarul municipiului metropolitan din Izmir, Dr. Grupul CHP al Consiliului Municipal Mitropolitan Izmir în numele lui Cemil Tugay Sözcüsü și Karabağlar Viceprimarul Elvin Sönmez Güler, İzmir Metropolitan Municipality Secretar general adjunct Ertuğrul Tugay, İzmir Metropolitan Municipality Tineret și Servicii sportive Șeful Departamentului Hakan Orhunbilge, İzmir Metropolitan Municipality Sports Club Președintele Hüseyin Egeli, Ege Şehir A.Ş. Directori Ersan Odaman, directorul general al AVEK Automotive, Derya Uluğ, și Aras Kaynarca, membru al Consiliului municipal al municipiului Izmir.

Premiul total pentru 42 de mii de turci femei și bărbați este de 100 mii TL
La 42 femei turce și bărbați turci, primul loc a fost acordat cu 14 mii TL, al doilea 12 mii TL, al treilea 10 mii TL, al patrulea 8 mii TL și al cincilea 6 mii TL Ceremonia de concurs, unde un total de 50 mii TL a fost acordat la ambele categorii, a fost animat cu spectacole de dans si concerte. La categoria 42K Turcia masculin, primul loc a fost Hakan Turan (2 ore 51 minute 3 secunde), locul doi a fost Serdar Sezer (2 ore 51 minute 6 secunde), iar pe locul trei a fost Erkan Bacak (2 ore 52 minute 5 secunde). secunde). La categoria 42K feminin, Tuğba Türkgülü (3 ore 52 secunde) a ocupat primul loc, locul doi a fost obținut de Selin Çimrin (21 ore 4 minute 2 secunde) și locul trei a fost Pınar Doğan (22. ore 4 minute 19 secunde).

Cursa a început la ora 08.00
Startul cursei de 42 de kilometri a fost dat la ora 08.00 în faţa bulevarului Şair Eşref Kültürpark Old İZFAŞ. Sportivii au luat startul prin Alsancak. KarşıyakaAu ajuns și s-au întors înainte de a ajunge la debarcaderul Bostanlı Sportivii au ajuns la İnciraltı pe aceeași pistă, de data aceasta prin bulevardul Mustafa Kemal Sahil, și au finalizat cursa la punctul de plecare, întorcându-se de la Marina İzmir Anul acesta, în cadrul Maratonului İzmir , alergarea de 10 kilometri a fost organizată cu participarea a 5 mii de sportivi, iar câștigătorii au fost premiați.