Jucătorii de karate de la Manisa Bbsk și-au pus amprenta în campionat

Campionatul din Turcia de Karate Liga Universitară (Ünilig), organizat cu contribuțiile Federației Sportive Universitare Turce, s-a încheiat după competițiile desfășurate la Kırşehir în perioada 23-25 ​​aprilie 2024. Pasionații de sport au fost martori la luptele aprige ale jucătorilor de karate care au venit din toată Turcia pentru a-și reprezenta universitățile în campionat. În organizație au concurat și sportivii Manisa BBSK Gülçin Akyıldız și Nurbade Büber, care își continuă studiile la Universitatea Manisa Celal Bayar (MCBÜ). După competițiile intense, sportivii verzi-albi au obținut rezultate reușite. Nurbade Büber s-a clasat pe locul 61 în Turcia la Kumite feminin de 3 kg. Gülçin Akyıldız a reușit, de asemenea, să devină pe locul 68 în Türkiye la categoria 3 kg feminin. Sportivele de succes și-au pus amprenta asupra organizației ajungând pe primul loc în Echipele Interuniversitare Feminine Kumite în evaluările făcute ca echipă. Sportivii de succes și-au reflectat fericirea în fotografii în timp ce s-au pozat cu medaliile și și-au făcut orașul mândru, aducând cupa campionatului la Manisa.