Pilotul Bottas din Finlanda se concentrează pe Marele Premiu britanic

pilot finlandez se concentrează pe marele premiu britanic

Pilotul finlandez s-a alăturat Silver Arrows (porecla echipei Mercedes-Benz) în 2017. El a terminat pe locul al treilea în Marele Premiu al Austriei duminică trecută și acum se concentrează pe Marele Premiu al Marii Britanii la care va participa echipa.

Pilotul finlandez Valtteri Bottas a încheiat sezonul cu victorii în două dintre cele patru curse de deschidere. Celelalte două au fost câștigate de coechipierul Mercedes-AMG Petronas Motorsport, pilotul Monster Energy Lewis Hamilton.

Lewis, actualul campion mondial, conduce cursa după ce a câștigat șase din nouă curse. Și-a mărit diferența față de rivalii săi.Valtteri este acum conștient că trebuie să contribuie la succesul coechipierului său dacă nu vrea să rămână prea mult în urmă.

PREGĂTIREA PENTRU MARELE PREMIU BRITANIT

Vorbind după podiumul final (P3) la Marele Premiu al Austriei de weekendul trecut, pilotul Monster Energy Valtteri a spus: „Mi-am dat performanța cu 10 din 7.5. Îmi voi minimiza greșelile în rundele de calificare ale cursei pe care o vom organiza în Anglia pe 14 iulie și voi da totul în turul al treilea. Un alt factor a fost ritmul meu în cursă. „Trebuie să fac cel mai mare progres în acest sens”, a spus el.

„AM ÎNVĂȚAT MULTE DE LA LEWIS”

Valtteri a adăugat: „Eu și Lewis avem o relație foarte deschisă cu echipa. Împărtășim informațiile și planurile noastre. Există o comunicare reciprocă deschisă. Ca șofer, am învățat multe de la Lewis. Amândoi venim la fiecare cursă știind că avem șansa de a câștiga. Dacă vrei să fii într-una dintre echipele de top, trebuie să știi că ai mai mult de pierdut decât echipele de jos. Sunt norocos să fac parte dintr-una dintre cele mai bune echipe, pentru că tuturor piloților le-ar plăcea să stea pe scaunul meu. „Întotdeauna vrei să fii într-o mașină mai bună, asta e firesc”. Obțineți mai multe informații despre F1 2019 și rămâneți la curent