Campionatul mondial de ciclism cu deficiențe de auz se încheie

Campionatul mondial pentru deficienții de auz s-a încheiat

Campionatul Mondial de Ciclism pentru Surzi, organizat sub coordonarea Guvernației Gaziantep și în cooperare cu Departamentul de Tineret și Sport al Municipiului Metropolitan Gaziantep și Federația Turcă de Sport pentru Surzi, a fost finalizat cu curse de 36 și 72 de puncte kilometrice.

În cursa feminină de 36 de kilometri, pe primul loc s-a clasat Viktorovna Alisa Bondareva din Rusia, pe locul doi Yelisaveta Topchaniuk din Ucraina, iar pe locul trei, Aleksandra Ruslanovna Evdokimova, din Rusia. În cursa masculină de 72 de kilometri, Dmitri Andreevici Rozanov din Rusia s-a clasat pe primul loc, pe al doilea pe Ivan Vladimirovici Makarov, iar pe al treilea Evgeny Mikhailovici Prokhorov.

RESPIRAȚII AU FOST ȚINUT ÎN ULTIMA ZI A CAMPIONATULUI

Orașul Gazi, care se remarcă prin identitatea „Orașul prietenos cu sportul” sub conducerea primarului mitropolit Fatma Şahin, a fost martor la competiții la nivel înalt cu cel de-al 28-lea Campionat Mondial de Ciclism pentru Surzi, care a fost organizat pentru prima dată în Turcia în perioada 02 octombrie – 2019. noiembrie 14. În competiții acerbe, sportivii pedalau pentru a câștiga medalii. În ultima zi a campionatului, Cursa Punctelor la categoriile feminin și masculin a oferit momente incitante pentru public. În competiția pe pista de 36 și 72 de kilometri; La feminin, Viktorovna Alisa Bondareva din Rusia a fost urmată de Yelisaveta Topchaniuk din Ucraina și Aleksandra Ruslanovna Evdokimova din Rusia. La categoria masculină, Dmitri Andreevici Rozanov din Rusia s-a clasat pe primul loc, pe locul doi Ivan Vladimirovici Makarov, iar pe locul trei Evgeny Mikhailovici Prokhorov.

EFILOĞLU: CAMPIONATUL ESTE O MARE CÂȘTIGE PENTRU GAZİANTEP-UL NOSTRU

Evaluând campionatul, șeful Departamentului pentru Tineret și Servicii Sportive, Zekeriya Efiloğlu, a reamintit că 14 de sportivi din 12 țări au participat la cel de-al 50-lea Campionat Mondial de Ciclism pentru Surzi și a spus: „Campionatul a avut loc la Gaziantep în Turcia pentru prima dată. Suntem onorați că la Gaziantep se ține un campionat de talie mondială, este un mare câștig pentru Gaziantep-ul nostru. Sportivii care au venit au concurat foarte bine timp de 5 zile. Aceste curse au adus momente interesante și a crescut adrenalină. Atat sportivii, cat si Federatia noastra de Ciclism au fost multumiti de organizare, si i-au multumit Primarului Municipiului Metropolitan Gaziantep, Fatma Şahin, care a condus aceasta organizatie. Ne vom continua munca pe baza înțelegerii de către primarul Şahin a Gaziantep ca „Oraș prietenos cu sportul”. Le-am oferit concurenților care au venit în oraș un tur de oraș, le-am prezentat orașul nostru și i-am trimis înapoi în țările lor cu mare satisfacție. „Aș dori să îi mulțumesc primarului Fatma Şahin, care este primitoare și susține fiecare proiect pe care ne dorim să se realizeze”, a spus el.

YİĞİT: NE-AM REALIZAT SCOPUL CA ECHIPĂ

Hakan Yiğit, membru al Consiliului de Administrație al Federației de Ciclism și Director Tehnic al Echipei Naționale de Ciclism pentru Surzi, a declarat că Campionatul Mondial de Ciclism pentru Surzi era planificat anterior să se desfășoare în Rusia, dar după ce Rusia a renunțat la găzduire, s-a decis ca deține organizația în Turcia.

Declarând că s-au pregătit pentru turneu într-un timp foarte scurt, Yiğit a spus: „Aleții noștri nu au experiență împotriva altor concurenți. Am început cu Olimpiada organizată la Samsun în 2017 și am înființat echipa noastră. De aceea suntem puțin în urmă din punct de vedere al experienței. Când ne uităm la sportivii străini care vin aici, în special rușii, ei sunt oameni care au fost interesați de acest sport încă din copilărie. În ciuda acestui fapt, sportivii noștri concurează cap la cap, clasamentele sunt foarte apropiate, dar cu timpul, acest decalaj se va reduce. Chiar dacă avem doar 2 ani de experiență, diplomele pe care le-am primit sunt foarte bune. Scopul nostru este să avem un cuvânt de spus, dobândind experiență ca și ceilalți concurenți ai noștri. Cred că pot realiza acest lucru dacă nu există pauză. Ca echipă, am ajuns pe locul 100 la proba de 2 de kilometri masculin. Tactica noastră a fost ajustată în consecință. A fost foarte greu să faci față adversarilor individual, dar a fost o luptă cap la cap. „Ca echipă, ne-am atins obiectivul și am urcat pe podium.”