Victoria Ucrainei la Campionatul European de volei pe plajă

Victoria Ucrainei este la Campionatul European de volei pe plajă

Ucraina a câștigat campionatul la ambele categorii la Campionatul European de Volei pe plajă U-18, organizat de Municipiul Metropolitan din Izmir și Federația Turcă de Volei.

Municipalitatea metropolitană Izmir și Federația Turistică de Volei organizate în comun de Confederația Europeană de Volei (CEV) Campionatul European U-18 de Volei pe plajă, ultima zi a campionilor a devenit clară. La femei și bărbați, Ucraina purta medalii de aur la gât.

În semifinalele feminine, Anna Chechelnytska-Dana Romaniuk (Ucraina), care s-a confruntat în primul meci cu Aurora Mattavelli-Margherita Tega (Italia), au învins cu 2-0 pentru a ajunge în finală. În celălalt meci de semifinale, Anhelina Khmil-Tetiana Lazarenko (Ucraina), care s-a confruntat cu Anouk Kressler-Lea Toschini (Elveția) și a câștigat meciul cu 2-0, a avansat în finală. Anna Chechelnytska-Dana Romaniuk a câștigat medalia de aur învingând cele două echipe ale Ucrainei în finală cu 2-0. Anouk Kressler-Lea Toschini (Elveția) a ocupat locul trei, învingând-o pe Aurora Mattavelli/Margherita Tega (Italia).

În primul meci din semifinala masculină, Yevhenii Boiko-Vladyslav Omelchuk (Ucraina) l-a adus pe Vladislav Panchenko-Ivan Chuprinov din Rusia cu 2-0 și și-a luat numele în finală. În al doilea meci de semifinală, Kristians Fokerots-Karlis Abelitis din Letonia a învins perechea Egor Zharovin-Vitaly Markov din Rusia cu 2-1 într-un meci dificil. În meciul final, Yevhenii Boiko-Vladyslav Omelchuk (Ucraina) a devenit campion învingându-l pe Kristians Fokerots-Karlis Abelitis din Letonia cu 2-0. Două echipe din Rusia s-au întâlnit în meciul de pe locul trei. Al treilea a fost Vladislav Panchenko-Ivan Chuprinov, care l-a învins pe Egor Zharovin-Vitaly Markov.

Premii distribuite

Bărbați și femei la summitul trofeului campionatului ucrainean cu medalie de aur la secretarul general adjunct al municipiului metropolitan İzmir al Federației de volei din Turcia Brigada Ertugrul și vicepreședintele Sadat i-au acordat lui Alper Yeșildaș. Hakan Orhunbilge, șeful departamentului pentru sporturi și municipalitate al orașului Izmir, și primarul municipiului Selcuk, Filiz Ceritoğlu Sengel, au oferit Letoniei al doilea trofeu și medalii masculine. Cel de-al treilea premiu și medalia pentru Rusia au fost acordate de comisarul CEV de volei pe plajă și delegatul tehnic Bojana Bogicevic, directorul general al organizației sportive Beach It Beach Gürsel Yeșiltaș și directorul sporturilor pentru tineret al municipalității metropolitane din Izmir, Berkan Alptekin. Cel de-al doilea trofeu și medalii feminine au fost prezentate Ucrainei de către șeful departamentului sportului și departamentului municipalității İzmir Hakan Orhunbilge și președintelui municipalității Selçuk Filiz Ceritoğlu Sengel. Secretarul clubului de tineret și sport al municipalității metropolitane Izmir, Mustafa Ağme, și CEO-ul grupului Ali Çelik, Ali Çelik, au acordat locul trei Elveției.

Campionatul European U22 de volei pe plajă va avea loc pe plaja Selçuk Pamucak în perioada 24-27 septembrie.