Investițiile WPP vor rezolva deficitul de energie? RES este dăunător naturii?

Investițiile oficiale vor fi o soluție la decalajul nostru energetic
Investițiile oficiale vor fi o soluție la decalajul nostru energetic

El a irosit Marea Marmara (plaje) pentru construcția portului. Nu mai există pește, nu există plajă unde să ne tragi barca dacă ai avea o barcă.


Porturile funcționează mult sub capacitatea lor, deoarece nu există o legătură feroviară. Camioanele și camioanele care părăsesc portul poluează aerul orașului nostru. Parcarea camioanelor este o problemă separată. Camioanele parcă între cartier.

O investiție importantă pentru orașul nostru a fost Podul Osman Gazi. Zona verde și rutele de migrație ale păsărilor au fost irosite. Putem folosi rezultatul? Nu.

Să venim la trenul rapid și la realitatea Marmaray. Trenul Adapazarı nu a funcționat de ani de zile pentru trenul de mare viteză. În prezent, trenul Adapazarı nu este operat sub pretextul unei pandemii. Putem găsi bilete pentru trenul de mare viteză? Nu. Putem lua trenul Adapazarı și să mergem la Haydarpașa? Nu . De exemplu, putem urca în trenul de la Köseköy și a merge la Adapazarın? Nu

Au fost construite clădirea și piața municipiului Karamürsel, clădirea municipalității Gölcük, clădirile İSU și piața orașului Kocaeli. Dar cum? Clădiri și pătrate acoperite cu marmură. Acum este timpul pentru piața orașului Kartepe. Care este serviciul pentru a face o clădire publică acoperită cu bloc de marmură într-o zonă de cutremur de gradul 1? Suntem o țară atât de bogată? Acoperirea cu piatră a orașului cu marmură în timp ce oamenii vor ca copacii să stea în umbra lor este să ignori așteptările oamenilor. Nu puteți face sport pe marmură, va deteriora articulațiile joggerului, nu puteți merge pe ploaie și zăpada va fi alunecoasă. Vara, nici măcar nu puteți sta pe bancă din cauza căldurii. Acum este momentul pentru investiții RES.

Cum este RES dăunător naturii?

Perturbarea integrității pădurilor cu drumuri care urmează să fie deschise pentru transportul liniilor electrice și al turbinelor eoliene. Deteriorări care trebuie făcute în timpul fazei de construcție

Zgomot. (Va afecta negativ populația locală și viața sălbatică)

Schimbarea regională a umidității datorată modificării fluxului de vânt. Dispariția speciilor de plante endemice.

Moartea albinelor și a păsărilor. Schimbarea rutelor migratoare ale păsărilor migratoare sau moartea în masă a păsărilor migratoare

Risc de incendiu

Ineficiența terenurilor agricole

Nu vreau să elaborez aceste informații prea mult, dar știm cum reducerea albinelor dăunează naturii.

Deci, investiția va fi benefică în reducerea deficitului nostru energetic? Să examinăm

consumul anual de energie

1-) Când sunt examinate lunile în care ne este necesar vârful de energie electrică, se va vedea că există un consum intens de energie electrică în iunie-iulie-august.

2-) În ce sezon funcționează eficient WPP-urile?

După cum se știe, vântul nordic predomină în orașul nostru și ar fi greșit să ne așteptăm la producția de energie de la WPP-uri în perioada de vară.

Datele Kocaeli 2003 sunt de 4,1-5,6-4,7 m / sec pentru iunie-iulie-august, iar turbinele eoliene nu vor funcționa chiar și la jumătate de capacitate la aceste viteze ale vântului.

Investițiile în energie ar trebui să alimenteze energia în rețea în timpul orelor și zilelor critice. Dar, după cum puteți vedea, turbinele eoliene oferă furnizarea de energie electrică opusă.

3-) Nevoia crescândă de aer condiționat și utilizarea pe scară largă a aparatelor de aer condiționat au crescut consumul de energie electrică vara. Ați văzut un loc public despre utilizarea și întreținerea aparatelor de aer condiționat? (Este posibil să vedeți în multe locuri că nici temperatura aparatului de aer condiționat nu este setată corect. Există foarte puține persoane sau companii care fac curățarea unității exterioare a aparatului de aer condiționat. Chiar și ajungerea la unitățile exterioare este o problemă)

Diagrama de reciclare a vântului

Eficiența energetică ar trebui să fie o politică de stat. Atunci când se fac investiții în energie, investițiile ar trebui făcute prin evaluarea aprovizionării cu energie ore-zile-luni. Mai întâi eficiență, apoi investiții în energie.

Inginer mecanic
Ceresc Tânăr


sohbet

Fii primul care comenteaza

Yorumlar

Articole și reclame conexe