Campionatul AVIS 2021 Turcia de alpinism a început la Izmir

Campionatul AVIS Turcia de alpinism a început la Izmir

Izmir Salados Climbing Race, prima cursă a Campionatului AVIS 2021 Turcia de alpinism, a fost organizată de Izmir Motorsports Club, al cărei nume scurt este IMOK, în perioada 26-27 iunie.

În cursă, urmată de primarul Kemalpaşa Rıdvan Karakayalı şi de 4 de sportivi înscrişi la 31 categorii diferite, 24 de sportivi au putut ajunge la sosire. La Categoria 1, Bursa Taner Oruç a început sezonul cu o victorie cu Citroen Saxo VTS, în timp ce Orçun Kuşçu s-a clasat pe locul al doilea cu Peugeot 106 GTI, iar tânărul sportiv Berat Berke Yavuz a ajuns pe locul al treilea cu Citroen Saxo VTS. În Categoria 2, Ford Fiesta R2 și Burak Title au devenit câștigătoare, Fiat Palio și Süleyman Yanar au ajuns pe locul doi, iar Sevcan Sağıroğlu, singura femeie pilotă a cursei, a ajuns pe locul al treilea cu Fiat Palio. În Categoria 3, nume experimentat în cursele de alpinism, Refik Bozkurt din Ankara a fost cel mai rapid nume cu Renault Sport Clio, în timp ce İsmet Toktaş a terminat pe locul al doilea cu Ford Fiesta R2T, iar Özkan Kırbacı a terminat pe locul al treilea cu VW Polo GTI. În Categoria 4, pilotul gazdă Ayhan Germirli din Izmir a câștigat atât primul loc, cât și premiul pentru „cea mai rapidă ieșire” cu Mitsubishi Lancer EVO IX, cu un timp de 03:35,54. Revenind pe piste după o scurtă pauză, Selim Bacıoğlu a urcat pe podium pe locul doi la această categorie cu noul său vehicul Mitsubishi Lancer EVO IX. Unul dintre numele ambițioase ale Campionului Categoria 4 de alpinism din Turcia 2019 Cem Yalın a părăsit cursa devreme, părăsind drumul la prima ascensiune.

În clasamentul local, İsmail Cabacı a fost primul în categoria 1, Burak Navruz a fost al doilea, Barıș Karadağ a fost al treilea, iar în categoria 2 Serdar Kaan Yalçın a fost primul, Serdar Sarıduman a fost al doilea și Süleyman Yanar a fost al treilea care a împărțit podiumul. La categoria 3, Hüseyin Yıldırım a ridicat trofeul pentru primul loc, Özkan Kırbacı a ocupat locul al doilea, Muhammed Ali Ülkü a ocupat locul al treilea, iar la categoria 4 Ayhan Germirli a ocupat primul loc și Hasan Alpay Gülten a ocupat locul al doilea.

Cea de-a doua cursă a Campionatului de alpinism Turcia AVIS 2021 va fi organizată de Bursa Automobile Sports Club (BOSSEK) în perioada 17-18 iulie pe pista Șahintepe situată în cartierul Gemlik din Bursa.