Declarație din partea MEB despre Școala Gimnazială İzmir Konak Necati Bey

explicație despre mebden izmir necati bey liceu
explicație despre mebden izmir necati bey liceu

Ministerul Educației Naționale (MEB) a făcut o declarație despre școala secundară Necati Bey din İzmir.

Declarația ministerului spunea:

„Recent, următoarea explicație a fost necesară datorită afirmațiilor despre crearea unei percepții nerealiste și negative despre Școala Gimnazială İzmir Konak Necati Bey și școala noastră construită în locul său în unele organe media.

Informațiile din știrile în cauză că Școala Gimnazială Necati Bey se află în sfera patrimoniului cultural nu sunt adevărate. Școala noastră nu se califică drept proprietate culturală, așa cum se menționează în decizia Consiliului de conservare a patrimoniului cultural din Izmir nr. 1, prin urmare, Consiliul a decis că nu este potrivit să înregistreze acest imobil.

În plus, informațiile conform cărora Școala Gimnazială Necati Bey nu a fost afectată de cutremurul din Izmir care a avut loc la 30 octombrie 2020 și că nu a fost efectuată nicio examinare tehnică a rezistenței la cutremur nu reflectă adevărul. Decizia de a demola și reconstrui școala; Rezultatele anchetei au fost obținute prin evaluarea incapacității clădirii actuale de a satisface nevoile educaționale de astăzi și nevoile clasei din regiune.

Nu este adevărat că arborii vechi de 100 de ani din grădina școlii au fost tăiați. Arborii au fost examinați de Direcția Regională de Silvicultură din Izmir și s-a declarat că tăierea unora dintre copaci nu este supusă niciunei permisiuni, deoarece nu sunt „copaci de pădure” și nu există nici un rău în ceea ce privește silvicultura în tăierea celeilalte părți. . În plus, 65 de copaci maturi vor fi plantați în grădina școlii noastre, care va fi reconstruită.

Afirmația că școala a fost dată refugiaților nu este, de asemenea, adevărată. Toate școlile construite de Ministerul nostru în cadrul acestor proiecte sunt școli publice și acceptă elevi cu un sistem bazat pe adrese. ”

Armin

sohbet

    Fii primul care comenteaza

    Yorumlar