Scopul echipei de handbal feminin din Izmir este sferturile de finală

Golul echipei de handbal feminin Izmir sferturi de finală

Echipa de handbal feminin al clubului sportiv și de tineret al Municipiului Metropolitan Izmir va înfrunta echipa israeliană Maccabi Toprakm Ramat Gan în turul de 16 de calificare al Cupei Europene de handbal feminin EHF. Echipa Izmir va căuta scorul avantajos pentru tur în primul meci acasă.

Echipa de handbal feminin a clubului de tineret și sport al municipiului metropolitan İzmir își continuă cursa la vârf în Superliga de handbal feminin. Echipa İzmir și-a încheiat toate pregătirile înainte de primul meci din ultimele 16 etape de calificare a Cupei Europene de handbal feminin EHF. Reprezentantul Izmir, care va disputa cel de-al 47-lea meci pe scena europeană, se va confrunta cu Maccabi Land Ramat Gan din Israel.

Echipa care a trecut turul va fi stabilită în manșa secundă a meciului, care se va disputa sâmbătă, 7 ianuarie de la ora 16:30 la Sala Sporturilor Celal Atik, care va avea loc în Israel pe 14 ianuarie. Meciurile vor fi conduse de arbitrii macedoneni de Nord Metodija Ilievski-Mihajlo Ilievski YoutubeVa fi transmis în direct din (izmirbbsk). În cupă, unde vor concura 16 echipe, echipa care a câștigat turul își va scrie numele în sferturile de finală.

„Vrem să rămânem în ultimele 8 în Europa”

Antrenorul Senar Dayat, care a declarat că s-au pregătit foarte bine ca echipă, a spus: „Am analizat bine echipa israeliană și echipa noastră este foarte motivată. Primul nostru meci oficial după pauză va fi cu Maccabi Land din Israel. Am jucat două meciuri amicale cu municipiul Konyaaltı din İzmir. A fost o perioadă bună de pregătire pentru noi. Majoritatea jucătorilor echipei israeliene sunt formați din sportivi de origine rusă și sârbă. Ne dorim să mergem la revanșă cu un scor avantajos câștigând meciul de la Izmir. Scopul nostru este sferturile de finală. Așteptăm ca toți fanii handbalului din Izmir să se întâlnească sâmbătă”, a spus el.

Declarând că se află într-o stare foarte bună ca echipă, sportiva Büşra Işıkhan a spus: „Am avut o perioadă bună de pregătire. Va fi un meci greu. Ne dorim să obținem un scor avantajos în primul nostru meci de la İzmir și să trecem în runda următoare păstrând acest avantaj în manșa secundă”, a spus el.

Portugalia și-a eliminat adversarul

Echipa feminină de handbal a clubului sportiv și de tineret al Municipiului Metropolitan din Izmir a eliminat-o pe Portugalia ADA de Sao Pedro do Sul în turul al treilea al cupei din acest an cu rezultate de 30-25 și 29-27 și avea numele scris în optimile de finală.

13 ani în cupele europene

Concurând pentru a 13-a oară în Europa, Echipa de handbal feminin al clubului sportiv și de tineret al Municipiului Metropolitan Izmir a jucat pentru prima dată în sezonul 1999-2000 în Cupa Federației Europene de Handbal (Cupa EHF). Fetele din İzmir au concurat de patru ori la Cupa Federației Europene de Handbal, la Challenge Cup de patru ori, la Cupa Cupelor Europene de două ori și la Cupa Europeană a Federației Europene de Handbal (EHF European Cup). În sezonul 2008-2009, handbalistii ajunseseră în semifinalele Cupei Challenge.