Au fost anunțați câștigătorii Competiției Internaționale de Esports „BİLGİ Cup eSailing 21”

Au fost anunțați câștigătorii competiției internaționale de sporturi cu informații despre esailing

Au fost anunțați câștigătorii evenimentului „BİLGİ Cup eSailing 21” organizat de Istanbul Bilgi University Sailing Club pe platforma online de curse de navigație „Virtual Regatta”. În competiția, care a avut loc cu participarea a 22 de sportivi din 7 de universități și 75 licee din întreaga lume, iubitorii de navigație au concurat în jocul „VR-Inshore” înregistrat de Federația Mondială de Navigație.

Datorită coronavirusului, care crește zi de zi în lume și în țara noastră, evenimentele sportive au fost mutate pe platformele online. În consecință, Clubul de Sailing al Universității Bilgi din Istanbul a organizat competiția internațională de sporturi sportive „BİLGİ Cup eSailing 21” prin intermediul platformei de curse online de navigație „Virtual Regatta”.

Au concurat studenți din întreaga lume

Cursa în cele două zile de la Universitatea California (UCLA), Universitatea din Carolina de Sud, Universitatea de Nisa Coasta de Azur, Institutul Federal Elvețian de Tehnologie din Lausanne, Dokuz Eylul, Bosfor, Yeditepe și Stelele Turciei precum Universitatea și împrejurimi elevii au participat la lume. Un total de 22 de sportivi din 7 de universități și 75 licee s-au înscris la competiție. 12 dintre acești sportivi au atras atenția la liceu și 63 la studenți. Jocul „VR-Inshore”, jocul jucat în competiție, a fost un joc aprobat și înregistrat de Federația Mondială de Vela și de federațiile din multe țări.

Cursele au fost transmise în direct către lume prin conturile eSailingTV, unul dintre cele mai importante canale oficiale de difuzare live din lume. În discursul său, CEO-ul editorului Thomas Bjørn-Lüthi a spus: „Suntem încântați să vă întâlnim la Cupa BİLGİ. Acest turneu are o mare importanță, deoarece este primul turneu universitar organizat la nivel mondial. În calitate de eSailingTV, care este o instituție care interpretează campionatele mondiale, cursele naționale locale ale țărilor și cursele Cupei Americii, suntem încântați să participăm la un turneu universitar pentru prima dată ”.

Câștigătorii curselor au fost din universitățile turcești.

Câștigătorul curselor a fost Kaan Mazlumca de la Universitatea Sabancı. Câștigătorului i-a fost oferit un certificat cadou Helly Hansen Polar și Sport Works 200 TL. Certificatul cadou Helly Hansen Polar și Sport Works 100 TL a fost prezentat lui Umut Efe Alpkoçak, student la Universitatea Tehnică din Istanbul, care s-a clasat pe locul doi. Al treilea câștigător al cursei a fost Yașar Doğa Arıbaş, absolvent al Universității Bilgi din Istanbul. I s-a dăruit un lână Helly Hansen.